12 Mart 2009 Perşembe

Atatürk'ün bilinmeyen yönleri...


1."ATA" LAFINI SEVMEZDİ"Atatürk" hitabını ilk kez donemin Türk Dil Kurumu Başkanı bir konuşmasında kullanmış, Mustafa Kemal de çok beğenerek soyadı olarak almıştı.Kendisine "Ata" diye hitap edilmesinden hiç hoşlanmazdı.


2.EN SEVDİĞİ YEMEK Manastır Askeri Lisesi yıllarından kalan bir alışkanlıkla hayatıboyunca en sevdiği yemek kuru fasulye ve pilav olarak kaldı. Tatlıya düşkün değildi ama cani istediğinde çok sevdiği gül reçelini tercih ederdi.


3.EN BÜYÜK HAYALİ DÜNYA TURUNA ÇIKMAKTI Ömrü yetseydi bir dünya turuna çıkıp Türk dili ve tarihi üzerindeki çalışmalarını genişletmek en büyük hayaliydi.


4.BAŞUCU KİTABI "ÇALIKUŞU"YDU Binlerce kitabi vardı. Ama bunların arasında bir tanesini hayatıboyunca hatta cephede bile başucundan ayırmadı. Reşat NuriGüntekin'in ünlü "Çalıkuşu" romanını hep yanında taşır, her gün rastgele bir yerinden acar, birkaç sayfa okurdu.


5.KABUL SALONUNDAKI AT YAVRUSU Atlardan sonra en sevdiği hayvan köpekti. "Fox" adını verdiği köpeği,Gazi`nin yatağının ayak ucunda uyurdu. Hayvanlara düşkünlüğü o dereceydi ki bir gün misafirlerinin de görebilmesi için yeni doğmuş bir tayla annesinin Çankaya Köşkü kabul salonuna getirilmesini bile emretmişti.


6.TAM BİR SALON ADAMI En sevdiği dans valsti. Müzik zevki çeşitlilik gösteriyordu.KlasikBati müziği dışında Anadolu ezgilerini de severek dinlerdi.


7.GÖMLEKLERİNİN TÜMÜ BEYAZDI Gömleklerinin hepsi beyazdı. Bu gömlekler ilk yıllarda İsviçre`de özel olarak dikilirken sonra yerli mali kullanma kampanyasına öncülük edebilmek için Beyoğlu`nda bir terziye diktirilmeye başlanmıştı.


8. Takım elbiselerinin tasarımlarını hep kendisi çizerdi. Lacivert takım giymeyi sevmezdi.


9.ÖLÇÜLERİ Boyu 1.74 idi. Hayatının son dönemlerine kadar 76 olan kilosu hastalığının ilerlemeye başlamasıyla 46'ya kadar düşmüştü. 43 numara siyah rugan ayakkabı giyerdi.


10.RUMELİ ŞİVESİ Özenli ve temiz bir Türkçe konuşurdu. Ancak bazı kelimeleri Rumeli şivesiyle telaffuz ederdi.


11.HAZİN BİR HİKAYE Hayatında bir dönem çok önemli yer tutan Mustafa Kemal`in evlenmesinden sonra hayatına trajik bir şekilde son veren FikriyeHanim`in mezarının nerede olduğu bilinmiyor.


12.CUMHURBAŞKANLIĞINDAN SIKILIYORDU.Hayatinin çoğunu geçirdiği savaş cephelerinden sonra Cumhurbaşkanı olarak geçirdiği yıllar ona bir tecrit yaşantısı gibi geliyor, çok sevdiği halkından ve sade bir vatandaş yaşamından uzaklaştığını düşünüyordu.


13.PAPA`NIN TEMSİLCİSİNE ELBİSE Kıyafet Kanunu çerçevesinde tüm din adamlarının dini kıyafetleriyle sokağa çıkmaları yasaklanınca, Monsenyör Roncalli`ye kendi terzisi Kemal Milaslı eliyle bir koleksiyon hazırlattı.


14.KENDİSİ TIRAŞ OLMAZDI Sabah kahvaltılarıyla arası hiç hoş değildi.Yataktan kalkar kalkmaz odasındaki divanin üzerine bağdaş kurarak oturur, günün ilk kahvesini sigarasını içerdi. Bir özelliği de kendi kendine tıraş olmamasıydı.


15.DÜZEN TAKINTISI VARDI Evinde, çevresinde hatta konuk olduğu evlerde bile eğri duran eşyaları düzeltmeden rahat edemezdi.


16.HOŞGÖRÜLÜ LİDER Köylünün birinin gazete kağıdına sardığı tutunu içmeye çalışırken eliyanmış, "Alın bunu kendi içsin" diyerek Atatürk`e küfretmişti.Mahkemeye çıkarılacaktı. Atatürk olayı dinledikten sonra "Onu mahkemeye vereceğinize doğru dürüst sigara içmesini temin edin" dedi.


17.SİGARA PAZARLIĞI Hastalığının başlangıcında kendisini muayene eden Dr.Fissinger günde kaç paket sigara içtiğini sormuş, Atatürk "sekiz" demişti. Doktor bunu günde bir pakete indirmesi gerektiğini söyleyince gülümseyerek cevap vermişti: "Ben zaten bir paket içiyorum. Bundan sonra bunu sizin izninizle yapacağım".


18."BU NASIL HALKÇILIK?"Bir sabah milletvekilleri ile trene binmişti. Kondüktörün milletvekillerinden bilet parası almamasına sasırmış nedenini sormuştu.Trenin milletvekillerine bedava olduğunu öğrenince epey sinirlenmiş, "Ne de güzel halkçılık ama" demişti.


19."LAİKLİK ADAM OLMAKTIR!"İlk mecliste bir oturum sırasında üyelerden biri laikliğin ne manaya geldiğini anlamadığını söyleyince Gazi çok sinirlenmiş ve elini kürsüye vurarak bir din bilgini olan üyeye cevap vermişti: "Adam olmak demektir hocam, adam olmak!"


20.KURBANLARI BAĞIŞLARDI Gittiği yurt gezilerinde kendisi için kurban edilen hayvanlara bakamaz böyle durumlarda sırtını döner yada kesilmelerini engellerdi.


21.YABANCI DİLE MERAKI Askeri lisede öğrenmeye başladığı Fransızca'yı sonraki yıllarda geliştirdi. Zengin bir kelime bilgisi vardı. Konuşurken araya Fransızca sözcükler de eklerdi.


22.FASULYESİNE POKER Kumardan hoşlanmaz ama arkadaşlarıyla fasulyesine poker oynardı. Oyun sonunda kazandıklarını iade ederdi.


23.KAN GÖRMEYE DAYANAMAZDI Cephelerde düşmanla göğüs göğüse savaşmış biri olarak en ilginç özelliği savaş meydanları dışında kan görünce fenalaşmasıydı.


24.KULAKLARI DUYAN TEK KİŞİ Fransız tarihçisi Herriot Ankara`ya geldiğinde Gazi`nin kulaklarının duyuyor olmasına şaşırmış anılarında bunu esprili bir dille anlatmıştı: "T.C`de bir tane kulakları duyan kişi var onu da Cumhurbaşkanı yapmışlar".


25.BİR RİCASI BAŞ TACIDIR Bir gün halk arasında dolaşırken çarşaflı bir kadına rastlamış, "Hafız Hanim benim hatırım için başındaki örtüyü acarmısın?" diye sormuştu. Kadın baş örtüsünü açarak, Atatürk`ün önünde eğildi ve ellerini öptü.


26. Sportmen kişiliği vardı. Her gün at biner, yüzmeye gider ve bilardo oynardı.


27.EN BAŞARILI DERS Eğitim hayatı boyunca en başarılı dersi matematikti. Pozitif bilimlere ilgisi hayatı boyunca sürdü.


28.YAGCILARA GECIT YOK Yağcılara çok kızardı Bir aksam sofrasında kendisine gereksiz şekilde iltifat eden Abdülhak Hamit`e müdahale etti.


29.SON YILBASI GECESI 1937`yi 1938`e bağlayan son yılbaşı gecesini Dışişleri Bakanı TevfikRüştü Aras ile baş başa geçirmişti. O gece dolabındaki bazı elbiseleri bakana hediye etmişti.


30.KÖŞKTEKİ GÜVERCİNLİK Kuşları çok severdi. Çankaya Köşkü`nde özel bir bakıcının ilgilendiği güvercinliği vardı.


alıntı...

9 yorum:

KUBİLAY KIZILDENİZLİ dedi ki...

Sevgili TüTÜ
Elinize sağlık, akratdıklarınız için.
Biliyor musunuz laf aramızda ben de kuru fasulye, pilav ve özellikle gül reçelini pek sevrim.
Bir de "laiklik adam olmaktır " sözünü onun.

Ela'dan Mektup dedi ki...

Ahhhh Atatürk ahhhh.
Ne güzel değil mi. mütevazı. laik, başarılı, sportmen..vs
Tam bir LİDER...

YAŞAMIN KIYISINDA dedi ki...

Oku oku bitmez özellikler,
ellerine sağlık.
Ben çok duygulanıyorum Atatürk ile ilgili yazıları okumayı. Tekrar tekrar okuyabilirim. Hiç bıkmadan.
En son pragraf bana çok dokundu. Acaba köşkte hiç güvercin var mı şimdi?
Sevgiler...

reality dedi ki...

Sevgili Tülay,
Atatürk'ün bilinmeyen yönlerine
katkı amaçlı rahmetli babamın başından geçen bir olayı anlatmak istiyorum.Babam üniversitede öğrenci iken,arkadaşları ile İstanbul'da bir bulvarda piyasa yaparken,Atatürk'ün üstü açık arabası ile geldiğini görüyorlar.
Babam derhal arabanın önüne atılıyor ve durduruyor.Arkadaşları
şaşırıp,Atatürk'ün tepkisinden çekinerek kenara çekiliyor.Büyük dahi arabadan inerek bu hareketin
sebebini soruyor.Babam,''paşam
bütün üniversiteleri ziyaret ettiniz,bir tek bizim okulumuza gelmediniz,''diyor.Büyük Atatürk
gülümseyerek:''Sizin üniversitedeki
Alman,Macar ve diğer yabancı öğretim üyeleri,profesörler ne zaman çekip giderse,Türk eğitimciler bu işi öğrenip,eğitim
verirse,işte o zaman okulunuza ziyarete gelirim !''

Daha sonra,babam yedek subaylık yaparken tekrar karşılaşıyorlar.
Büyük insan babamı tanıyor ve uzun
bir sohbetten sonra,yakın bir mevkide görev veriyor.

Eşim ve benden sevgiler..
Sunny

Aybike Ceylan dedi ki...

Sevgili Tutu'cugum,
Eline ve emegine saglik. Daha pek cok seyi, o kadar cok insan bilmiyor ki!!
Bir daha boyle yuce bir varlik gelmez sanirim, keske daha cok kiymeti bilinseydi. Simdi bir kez daha okumaya gidiyorum.

En buyuk Turk, ATATURK, her zaman izindeyiz.

etki alanı dedi ki...

Harikasınız Kubilay bey...
:)
..........................

Kesinlikle katılıyorum sevgili ela,
Tam bir LİDER!

...................

Duyduğuma göre varmış,Nur hanım.Hem de renk renk...

.....................

Ne kadar şanslısın sevgili Sunny,
adeta imrendim...Baban Atatürk'le konuşmuş....
Aralarındaki diyalog ise müthiş..
Her zaman olduğu gibi,çalışana ödülünü vererek bitirmiş bu hikayeyi...
Hiç kimsenin bilmediği bir hikayeyi bizimle paylaştığın için çok teşekkür ederim...Özellikle benim bloğumda...
Güzel eşine ve sana sevgilerimi gönderiyorum...

.............................

Gerçekten,pek çok şey bilinmiyor sevgili Aybike...
Keşke hepimiz,tarihihi bilerek konuşabilsek...Keşke okuyabilsek....

sevcanverahime dedi ki...

atamsenikeşkegörebilseydik.göremedikamaseninaydınlıkışığındanyararlanıyoruz.atamseninbıraktığınnesillerledevamediyoruz.

sevcanverahime dedi ki...

atamsenikeşkegörebilseydik.göremedikamaseninaydınlıkışığındanyararlanıyoruz.atamseninbıraktığınnesillerledevamediyoruz.

Adsız dedi ki...

Superb blog you have herе but I ωaѕ ωonԁеrіng if you knew of
anу message boardѕ that сoνer the same topicѕ ԁiscussed
herе? I'd really love to be a part of online community where I can get responses from other experienced people that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Many thanks!

Look into my page ... serviceandrentals.com