4 Şubat 2008 Pazartesi

Ertelemek-Ertelenmek--------Kelime Oyunları-5--------


Kendini çok sessize alarak yürüyordu kalabalık ve gürültülü sokakta...Neler düşündüğünü kendi bile anlamıyordu..Plan yapamayacak kadar yorgundu çünkü..Eve gidecek ,banyo yapıp akşamki defileye yetişecekti..Kolay değil bir ayını geçirmişti tasarım atölyesinde..

"keşke" dedi dolar olarak ödemeselerdi.."Şimdi nasıl bozduracağım,zarar etmesem bari"

Osmanbey'den,Şişli'deki Atatürk'ün pembe köşküne kadar nasıl geldiğini anlamadı.

Bir yazı dikkatini çekti;Yakın Doğu Üniversitesi!

Evet! Gazetede ilanını görmüştü..

Şöyle bir baktı ve elli metre kadar yürüdükten sonra,döndü ve geri yürüdü..İçeri girdi biraz kalabalık vardı..Konuşmaya cesaret edemedi ve brşür ve CD alıp çıktı...İlerlemeye başladı..Tuhaf bir şekilde heyecanlandı..Yürürken bir yandan da broşürü karıştırmaya başladı..Ziraat bankasının köşesine kadar geldikten sonra durdu!

Geri döndü ve onca yolu o yorgunlukla tekrar yürüdü..Derin bir nefes alarak içeri girdi..Birden kendini çok lüks bir yerde yalnız kalmış gibi hissetti..Sadece yabancı bir mekandı..Neden heyecandan kalbi duracak gibiydi peki..?Anlamıyordu..

Uzun boylu çok hoş bir hanım vardı masada..Önceki kalabalık masasında yoktu..Yaklaştı ve..

-"Özür dilerim hanımefendi""bir şey soracağım"

_"Lütfen buyrun" dedi sıcacık bir ses..

Cesaretlendi....

-"Benim uzun senelerdir üniversiteler hakkında bir bilgim yok.Sizden rica etsem beni bu üniversite hakkında bilgilendirir misiniz?"

-"İsmim Rabia"dedi

Karşılıklı tanışmadan sonra,telefona uzadı,ve;

-"Lütfen yarım saat gelen telefonları bağlamayın"dedi.

Okul hakkındaki bilgileri verdi.Öğrencinin bilgilerini aldı.Ve sonuç olarak puanlarını hesapladıktan sonra,yarı burslu olarak ve yıllık 1800 dolar ödeyerek 5 yıllık okuyabileceğini söylediğinde,kadın sevinçten bayılacak gibi oldu.

-"O zaman kızım bu üniversitede okuyabilecek!"dedi

Yurt olayını ayarladıktan sonra,ne gibi işlemler yapacağını sordu.

Rabia hanım şaşkın..

-"Peki,kızınız bu okulda okumak isteyecek mi?"dedi.

-"Uçacaktır"dedi kadın..

Rabia hanım şaşkın..

-"O zaman,önkayıt için 125 doları yandaki bankaya yatırın.Ama kızınız istemezse,bu para hemen size verilemez.Bir müddet sonra sizin hesabınıza yatırılır.İsterseniz,bu akşam sorun yarın gelin""

-"Hayır!" diyor kadın."Bu akşam ona sürpriz yapacağım"

-"Tamam" diyor Rabia hanım.Ama şaşkınlığı yüzünden okunuyor..

-"İlk defa böyle bir durumla karşılaşıyorum "diyor.

O gün türk parası değil de,Dolar olarak ödenmesinin bir nedeni varmış diye düşündü kadın gülümseyerek..

İşlemleri yaptıktan sonra,tuhaf bir mutlulukla adeta uçarak evinin yolunu tuttu..

.........................................................................................................Bu olayın devamını,kendi ağzımdan anlatacağım:

O dönem bir firmanın defilesi için 15 kıyafete aksesuar hazırladım.Her zaman Türk lirası olarak ödeme yapan firmada,o akşam dolar vardı sadece(mankenlere ödeme yapılınca para kalmamıştı).İsteksiz almıştım ödemeyi.Ama gerçekten herşeyin bir anlamı mutlaka varmış.Eğer o gün o doları almasaydım,o akşam Zeynebi üniversiteye yazdıramayacaktım.....

Zeynep iyi bir puan almasına rağmen istediği bölüme girmesine yetmediği için,üniversiteyi kazanamadı.Hem ağlıyor hem de apartmandan toplanan,yıl sonu kitaplarının arasından bir sonraki seneye hazırlanmak için,test kitaplarını ayırıyordu..Hemen plan yaptı.

-"Anne" dedi"ben bu yıl kursa gitmeyeceğim.Kendim çalışıp seneye imtihanda başarılı olacağım"deyince,içim parçalandı..Birşeyler olmalı diyordum.okumayı çok seven kızımın bir senesi boşa gitmemeli.Ama özel okullar 10.000 dolardan başlıyordu..Mümkün değildi...

Zeynep gece gündüz çalışmaya başladı..Daha sonuçlar yeni açıklanmasına rağmen..Hem ağlıyor,hem çalışıyor(gözyaşlarını bizden sakladığını zannederek),hem evde bana yardım ediyor,hem kardeşine destek oluyor.Tuhaf bir enerjiyle kendisini yormaya başlamıştı...Okumayı seven çocuğumu bir yıl ertelemek doğru olmazdı...

İşte anlattığım bu hikaye bu olayın sonucunda geliştiği için genel olarak anlattım.Bundan sonraki duyguları aktarabilmem için,yaşadığımız duyguları an be an anlatıyorum..

...........................................................................................................................

Eve nasıl gittiğimi hatırlamıyorum.İçeri girdiğimde Zeynep bir arkadaşıyla oturuyordu.Belli ki dertlenmişti..Beni görünce hemen toparlandı..

-"Anne ben kuaföre gidip fön çektireyim,defile için" dedi,

-"Tamam kızım"dedim ,ama heyecandan öleceğim.

Broşürü kapının önüne koyup içeri girdim.Gördüğünde ne tepki verecek diye nabzını yoklamak istedim.Hemen gördü.Hüzünlendi

-"Anne" dedi."Bu tür broşürleri bir daha alma olur mu?.Seneye en iyi yeri tutturacağım.Bunları görünce kötü oluyorum"ve gitti.

Gelinceye kadar,sanki kan vücudumdan çekildi.Zaten günlerce uyumamışım defile sebebiyle...Odaya gittim,yatağa yüzüstü uzandım,broşürü halının üzerine koyup,incelemeye başladım.Yukarıdan aşağı bakınca uyuyakalmışım...Zeynebin sesiyle kendime geldim..

-"Anne hasta mısın yoksa?""Gitmeyelim o zaman.Yat dinlen "dedi

Sakince.

-"Hayır kızım" dedim.

Yere oturdu,ve hem konuşup hem de broşüre bakmaya başladı.Hafif bir iç çektiii...

-"Ahhh! Ah!" "Böyle bir üniversitede okumak lazım" dedi"ama bir hayal""

Gülümsedim..

Devam ediyor...

-"Anne gördün mü 5 yıldızlı otel gibi"

-"Yaw anne! İçim gidiyor.Alma şunları bir daha"

Hafifçe doğruldum ,Veee....

-"Hayırlı olsun kızım" dedim.

Sessizlik...

Ve lütfen bundan sonrasını ağır çekim olarak düşünün..

Zeynep kavrayamadı..

-"Nasıl yani?"dedi.

-"Seni bu okula yazdırdım "dedim yavaşça..

O kocaman gözlerini sonuna kadar açarak..

-"Anneeee""sen ciddi misin?""nasıl ödeyeceksin"gibi makineli tüfek gibi sorularla anlamaya çalışıyordu..

-"Yazıldın kızım"dedim yine..

O kocaman gözlerin,yaşlarla dolup bana nasıl sarılarak ağladığını anlatmam mümkün değil size...

-"Annem,annem" diye diye ağlıyor..

O ağlıyor,ben ağlıyorum..Birbirimize sarılarak ne kadar böyle durduğumuzu hatırlamıyorum ama ,birden gülme kriziyle birbirimizden ayrıldık....

"ama nasıl" diye soruları cevapladıktan sonra,sevinçli bir vaziyette,benim tasarımlarımın da olduğu,ünlü mankenlerin sunduğu defileyi seyretmeye gittik... (buradaki hava atmayı anladınız siz)
Ertesi günü,kaydını yaptırdığımızda,Rabia hanım hala çok şaşkındı.
-"Bir anne ve çocuğunun aynı fikirde olduğuna ilk defa şahit oluyorum"diyordu.
Zeynebe baktığımda,gözündeki ışıltıyı ve yüzündeki mutluluğu görünce,o anda ölseydim gözüm açık gitmezdi emin olun..Çok farklı bir haz vardı içimde...
Ben bu konuda.Rabia hanıma çok şey borçluyum.Eğer o anda bana zaman ayırıp,açıklamalarda bulunmasaydı,belki cesaretim kırılıp dönecektim.Zaten o günden sonra,adeta dostluğa dönen bir arkadaşlık oldu aramızda....Yakın Doğu'nun tanıtım fuarlarına Zeynep'i görevlendirdi...Çok güzel bir bebeği oldu..Dilerim huzur ve mutlulukla dolu bir yaşamı olur.......Eğer ben ,bu fırsatı yakalamasaydım,ertesi sene dahada zorlaşan Öss imtihanlarında tekrar kaybetme riskini göze alacaktım.Elime bir fırsat geçmişti,gerekirse merdiven silip (abarttım,özel okul bu,ama ne olursa olsun anlamındaydı bu söylediğim),çocuklarımın okumaları için elimden geleni yapmak için kendime söz vermiştim. Dilerim Fırat'ıma da aynı olanakları sağlayacak gücüm olur,hem destek olacak bir ablası var önünde...
Hayat ne ertelemeye ne de ertelenmeye değmeyecek kadar kısa....

Ebeveyn olmak,çocuklarının hayatını ertelememek için,kendi hayallerini ertelemektir...

Sevgiyle kalın...

33 yorum:

Muhabbet Çiçeği dedi ki...

Merhabalar, hikayeden çok etkilendim.Çok beğendim. Allah herkese böyle bir anne versin. Benim annemde dünya tatlısıdır. Onu çok seviyorum. Senide çocukların çok seviyor. Sevgiyle kalın herzaman

TuBiKKo dedi ki...

Ablacım şu son cümle gerçekten herşeyi özetleyivermiş: Ebeveyn olmak,çocuklarının hayatını ertelememek için,kendi hayallerini ertelemektir...Ne kadar da doğru ama aynı zamanda ne büyük bir fedakarlık..Okurken annem geldi aklıma;sırf ingilizce öğrenmek istediğim için ne yapıp edip beni özel olkula yazdırmıştı.Sırf bana olan inancı yüzünden,okuma aşkım yüzünden....İyi ki de inanmış...Sizin gibi annem gibi bire anne olabilmeyi başarırım umarım...Yüreğinize sağlık..

Mine dedi ki...

Hikayenizi okuyunca çok duygulandım. Zeynep'i de, sizi de tebrik ederim. Darısı Fırat'ın başına!
Sevgiler

Dilek35 dedi ki...

hikayenizi okurken tüylerim diken diken oldu bir anne için bundan daha büyük mutluluk olamaz işallah oğlunuzda istediği yeri kazanır davetiyenizi göndereceğim hoşçakalın

sessiz balik dedi ki...

Allah sizin de onun da emeklerini boşa çıkarmasın ; umarım huzuru ve emeğinini karşılığını bulabileceği bir iş imkanı da doğar ve bu hikayede okuduğumuz o mutluluk gözyaşları incilere dönüşür.

evrim (akira) dedi ki...

Tütü,

sanırım kızınla aynı yaşlardayız ama şunu söylemek isiyorum sen şahane bir annesin...

neseileberaber dedi ki...

Merhaba;
Yazınızdan ve yaşadıklarınız çok hoş. ,Siz gerçekten mükemmel bir annesiniz. İnşallah bende sizin gibi bir anne olurum.

Allahım sizin de kızınızın da çabalarını boşa çıkartmazsın inş..

fikriminincegülü dedi ki...

Son cümle galiba hayatın özeti. Yani anneler için. Onların hayalleri için kendini ertelemek... ama herşeye, her fedakarlığa, her ertelemeye değer onlar.

Çok duygulandım bu yazıyı okurken. Allah, yolunu açık etsin hepsinin..

fidaneli dedi ki...

tulay abla cım merhaba.. zeynep ım mezun olmsu demek:)) cok sevındım... ben buralardayım ama blogumla ılgılenemıyorum.. gebelığım pek ıyı gıtmıyor:(( şöyle ki; ınanılmaz mıde bulantılarım ve akabınde kusmalarım, ayrıca sancılarım oluyor.. ve ınanılmaz uyku yapıyor:( ara ara tansıyonum dusuyor... bu sebeplerle yanlız dısarıya cıkmam pek mumkun olmuyor.. en kısa zamanda umarım görusebılırız cok ısterım cunku bende:))

sevgıler
fıdan

Cafe Gusto dedi ki...

Tütücüğüm beni ağlattın şu an tüylerim diken diken oldu.Sen harika bir annesin.Çocuklarımızın gözünde gördüğümüz mutluluk pırıltıları bizleri daha da mutlu ediyor.Zeynep'e iş hayatında da başarılar diliyorum.Darısı Fırat'ın başına diyorum.Sevgiler...

etki alanı dedi ki...

Sevgili muhabbet çiçeği,
Ben özel değilim..Tüm anneler bu duygu içinde olurlar..Daima en iyiye doğru ilerlemelerini isteriz...

.......................................

Tubikko'cuğum,
Sen de Zeynep te,okumayı sevdiğiniz için,bizler yolunuzu açıyoruz...Ve eminim ki çok ama çok iyi birer anne olacaksınız...

.........................................

Mine'ciğim,
Çok teşekkür ediyorum.Artık bir an önce hayata atılsınlar istiyorum...

......................................

Sevgili dilek35,
Davetiyeni aldım ve yazılarını okudum bile..
Güzel düşüncelerin için teşekkür ederim...

...............................................

Sevgili sessiz balık,
Güzel dileklerin beni çok mutlu etti..Zeynep bugün Yeditepe Üniversitesi'nde master için imtihana girdi ve kazandı..Ama ücretler çok yüksek...Ya Fırat'ın OKS si için kurs,ya daZeynep için master..tercih zor..Belki Zeynep hem çalışıp hem okuyacak..Zor karar dönemleri..bakalım ne olacak...
Sevgiler....

.............................................

Sevgili Evrim,
Şımardım birden :))
Ama çocuklarım Şahanedeir benim..
Yine şımardım :))
Eminim sen de iyi bir evlatsın..
Öpüldün..

......................................

Merhaba neseileberaber,
Allah,hiç kimsenin çabasını boşa çıkarmasın..Güzel sözlerin için teşekkür ederim...

..............................................

İncegülüm,
Çok teşekkür ederim..Ama ekstra bir durum yok ortada..Her anne baba,mutlaka birçok şeyden fedakarlık ediyor..O akşam tesadüfler olmasaydı,neler olurdu bilmiyorum...Ama elimden gelenin fazlası için mücadele edeceğim kesindi..Bütün anneler gibi...
Kucaklıyorum..

..........................................


Fidaaannn!
Nerelerdesin merak ettik..Galiba bir kız geliyor sana,bu kadar uykuyu ancak kızlar yapar...Ağır geçirmene üzüldüm..Tez zamanda normal hamileliğe dönmeni diliyorum..Sen bir düzel,nasılsa görüşürüz..
Sağlıklı günler diliyorum..

............................................

Sevgili Cafe Gusto,
Ne hoş şeyler yazmışsın..Hepimizin evlatları en güzeline layık..Hepsinin yolu açık olsun..
Sevgiler..

GULTEINEN ENKELINI dedi ki...

Yuregim kabardi kocamannnn!!!
Gurur duydum hepimiz adina.
Sahip cikmaya calisan anne kadar buyudu kalbim!
ve hungur aglamami durduramiyorum yine de...

eline saglik tutucum.bunu yaptin oburunu de yaparsin, ne diyeyim ben sana daha..

archisugar dedi ki...

Sevgili Tutu, tuylerim diken diken oldu okurken. Anne olmak bu iste, degil mi? Omur boyu suruyor annelik. Bitmiyor ki, buyuyor sorumluluklar. Ne buyuk bir gurur simdi senin icin kizini kepiyle gormek. Dilerim biz de o gunleri gorur, ayni gururu hissederiz. Kardesim 2 sene once doktor oldugunda yeminini ederken, gozlerimle yaslarla izledim. Tebrik ederim...

bocuruk dedi ki...

Sevgili Tütü,
Çok duygulandırdınız beni. Başka birşey yazamayacak kadar duygulandım şu an. Allah emeklerinizi boşa çıkarmasın hem sizin hem Zeynep'in. Darısı Fırat'ın başına inşallah.
Sevgilerimle...

MoonSun dedi ki...

Ahhh Tutummm :)) Harika bir annesin sen :))

ginger dedi ki...

Yazdıklarınızı okurken ağlattınız beni.Ahh bu anneler.Taşı sıkıp suyunu çıkarırlar.Ayrıca kızınızın başarısınıda kutluyorum.Darısı oğlunuzun başına diyorum.

Geveze Kalem dedi ki...

Çok duygulandım sevgili tütü, çok! Nasıl güzel bir süprizdir bu? Kızının çok çok başarılı olacağından eminim, hem kendi yaşamını ertelememek adına, hem de senin onlar için ertelemişliğinin karşılığını sunabilmek adına...
Sevgiler...

Adsız dedi ki...

son cümle beni kalbimin derinlerin vurdu tütü
bilmelisin

ama bu arada sayfamın sol sutununda sanin kabul etmeni beklediğim bir hediye var ama sanırım henüz görmedin yada gördünde beyenmedinmi acaba ki bu imkansız

bu özverili içi mis sevgi kokan anneye bir geçmiş doğum günü hediyesiydi ama ...

lütfen kuzeyin sayfasına uğura
bu arada filmi de ayırdım belki bir daha birlikte izleriz :)

yass dedi ki...

ne guzel...ınsan baskasını mutlu edınce daha mutlu oluyor..hele o baskası canından kanınsansa daha da cok..

hayatkazanbenkepce dedi ki...

TÜLAY'CIĞIM İNANKİ BENİ AĞLATTIN CANIM ...BENİM İÇİN DE ÇOK HASSAS BİR KONU ÇOCUKLARIMIZ VE ONLAR İÇİN YAPILAN BU DERECE FEDAKARLIKLAR ...
ZEYNEP UMARIM Kİ DAHA İYİ ŞARTLARLA KAZANDIĞI MASTERİNİ VE HATTA DOKTORASINI DA YAPAR VE BU FEDAKAR ANNEYE VE KARDEŞİNE EN İYİ ŞEKİLDE LAYIK OLUR ( EMİNİM Kİ ÖLEDİR ZATEN )
HER ŞEY GÖNLÜNÜZCE OLSUN ....

blogunuzu takip eden bir kişi dedi ki...

öncelikle profilinizi okuduğumda epeyce gülümsedim son günlerde benm yüzümü güldüren tek şey oldu.cesaretinize hayranım.annem 1957 doğumlu bir kadınken değil bu işlerle uğraşmak,bazen aynada kendine bakmaya üşenior haklı.çalışan bir kadın.zor bir yaşam.25 yıldır aynı koca:)

yazmak adına verdiğiniz çabayı ayakta alkışlıyorum sadece bunun için bile takip edilmeye değer bir blogunuz var.

lütfen bırakmayın.kullanıcı adını vermeyip rumuzla yazmamın nedeni ise bir blogger oluşum.siz benim bloguma bakıcaktınız kimdir die ama gerek yok ben sadece sizin için geldim buraya.bu sebepten yazmadım.mail adresiniz de olmadığı için mail atamadım buraya yazmaka durumunda kaldım.23 yasında genç bir bayanım.

yüreğinize sağlık..

Yaşamın Kıyısında dedi ki...

Sevgili Tütü,
Çocuklarınla gurur duymak bir anne için, çocuklarına verdiği emek demektir. Sanırım seni çok iyi anlıyorum, çocuklarının mutlu olacağı ufacık bir şeyi bile iş dönüşü eve götürmenin mutluluğu ve sevinci bir anneye verilen en büyük armağandır. Dilerim oğlunun da eğitimi istediğin gibi ve en iyisi olur.
Hiç bir şekilde ertelemeyi düşünmediğimiz tek gerçektir onlar
Sevgiler

Adsız dedi ki...

tütücüğüm
bilki bana kızım demiş olman
dünyaları vermenden daha değerlidir
beyeneceğini biliyordum
meilini
kayd ettim:)

ebru dedi ki...

tütü ne şanslı evlatlarınız var, umarım ben de vakti geldiğinde sizin gücünüzü bulabilirim kendimde oğullarım için.
sevgiler,

ebru dedi ki...

tütü ne şanslı evlatlarınız var, umarım ben de vakti geldiğinde sizin gücünüzü bulabilirim kendimde oğullarım için.
sevgiler,

Ayşen dedi ki...

Sevgili Tütü,
Sen çok güzel bir insansın ve de analığın hakkını veren tam bir annesin. Maşallah sana!

hilal imrak dedi ki...

Gözyaşlarımı tutamadım çok duygulandım, sen süper bir insansın yaa..

etki alanı dedi ki...

Sevgili gulteinen,
Ne güzel şeyler söylemişsin..
Ama sen farklı mısın sanki...Sanki bende kendini görüyorsun...
Kurabiyenle olan maceralarını zevkle okuyorum...

...........................................

Ne mutlu sana archisugar,
Sen de bir mezunuyet yaşamışsın...
İyi ki anne olmayı istemişim..Ve iyi ki bu iki evlada sahibim...Sorunları düşünmemeye çalışıyorum...
Şu an dediğin gibi gurur doluyum...
............................................

Amin bocuruk,
Tüm annelerin emeğinin boşa çıkmamasını diliyorum..

..........................................

moonsun..Tatlı kızım benim :)

.....................................

Sevgili ginger,
Dilerim hep mutluluk gözyaşın olsun..Ve Allah herkese hayırlı evlat versin...

...............................................

Umarım geveze kalem umarım..
Hep onların geleceği için değil midir herşey?Artık kendim için en güzel geleceğin,onların mutluluğuyla bağlantılı olduğunu biliyorum..
Perşembeden beri (dünden) sana eşlik ediyorum..bilesin,geri adım yok!

etki alanı dedi ki...

Aynuurr!
Ne hoş bir sürpriz bu böyle..Hayatımda aldığım en ilginç hediye bu..Ve adını koyamadığım bir mutlulukla doldum...Muhteşem sözlerle dolu,bir bulut resmi...
Ne diyebilirim ki..
Çok,çok çok teşekkür ederim..
Ayrıca özveri derken kendini hiç unutma lütfen..Adeta fotoromanını çevirdiğin Kuzey ne kadar şanslı olduğunun çok farkında..
Hepinizi kucaklıyorum...

........................................

Sevgili yass,
Ne kadar güzel özetlemişsin bu duyguları...Kesinlikle katılıyorum ve teşekkür edeiyorum...

..........................................

Sevgili bloğumu takip eden kişi....
Gizemli bir yazı çok hoşuma gitti..Ama son günlerde üzüntülü olduğunu anlıyorum ve seni gülümsetebildiğim için de çok mutlu oldum..
Anneciğinin ne kadar yorgun olduğunu tahmin edebiliyorum..Özellikle çalışırken sorunlu bir eşle(yazından bu anlamı çıkardım)uğraşmanın zorluğunu çok iyi anlarım...Ayrılmak için tetikleyici unsurların olması lazım..Eminim alışkanlıkların da getirdiği bir ruh halini uzaklaştıramaz insanlar..Benim gözüm kara diye herkesten aynı davranışı bekleyemeyiz..Çevreyi ve çocukları unutmamak lazım.
Ayrıca, acaba annenize ne kadar yardımcı oluyorsunuz..Her işi ona bırakıyorsanız bırak aynaya bakmayı,yürüdüğüne şükredin..

Ben de senin bloğunu okumak isterim..

ermantulay-ZF4@hotmail.com

Lütfen bana bildir..
Yazdığın güzel sözler için çok teşekkür ederim..

..............................................

Sevgili yaşamın kıyısında,
Sizin yazılarınızı okuyunca,çok rahatlıyorum nedense...Galiba antidepresan yerine koyabiliriz sizi..:)
Kesinlikle tek gerçeğimiz,çocuklarımız..Ne güzel söylemişsiniz...

............................................

Aynur'cuğum ,
Galiba blog dünyasındaki çocuklarımla kalabalık bir aile oluşturacağım...
İyi ki varsınız...

.....................................

Anneler zamanı gelince ne kadar güçlü olduklarını kanıtlıyorlar Ebru'cuğum..Hiç merak etme bu kendi kendine gelen bir zamandır...Umarım o zaman yalnız kalmazsın..Çünkü evliyken yalnız yaşayan o kadar çok anne var ki...

.............................................

Sevgili Ayşen,
Bu yazıdan sonra gelen yorumlarla ,çok şımardım..Nasıl iyi geldi anlatamam..Hepiniz sağolun..

.........................................

Sevgili Hilal'ciğim,
Bir çocuğun olduğunda şunu anlayacaksın ki,ona senden başka hiç kimse bu kadar yakın olamaz..Fedakarlıklarının adını başkası koyana kadar sen içgüdüsel olarak yaşayacaksın...
Seni kucaklıyorum..

sofi dedi ki...

Tütüm, inan diyecek söz bulamıyorum, ben okurken mutlu oldum, seni, duygularını öyle iyi anlıyorum ki...Çocuklarımız bize Allahın emaneti, umarım bu emaneti sonuna kadar en iyi şekilde korur, geliştirir ve mücadele ederiz.Oğluşun içinde en iyi okulları ve her ikisi içinde en hayırlı işleri diliyorum, sağlık ve sevgi dileklerimle....

Hülya dedi ki...

Ne kadar gurur duysan az.Hem kendinle,hem Zeynep'inle...

Tütü'cüğüm,yorumunu gördüm sana döndüm ama sanırım maili görmedin.Mail atar mısın bana?Merak da koydun şekerim;)

Adsız dedi ki...

Bu akşam yol yorgunu oturduğum bilgisayarımın başında kelime oyuncularının hiç bir yazısında ağlamamış olmaktan mutlu ve huzurlu dolaşırken gözlerim bu seferde bu blogda dolmak için izin istedi:(İzin vermesem ne? dolup da taşmayacak sanki!Bravo size çok önemli değil ama ebeveynliğinizi takdir ettim bende oğluma böyle anne olmak istiyorum.Görüşmek üzre..

etki alanı dedi ki...

Beni benim kadar iyi anlayanlardan birisin Sofi'ciğim...

..........................................

Teşekkür ederim Hülya'cığım,

Mail adresini geç görmüşüm.Hemen yazacağım.

......................................

Sevgili hüzünbaz,
Hangi anne yapmaz bunu söyler misin?Duygularımızın aynı olduğunu düşündüğüm annelerle paylaştım bu olayı..Teşekkür ediyorum.