5 Ekim 2011 Çarşamba

6 EKİM İstanbul'un kurtuluşu

 <p>İtilaf Devletleri askerlerinin İstanbul'a girdiği gün

İtilaf Devletleri askerlerinin İstanbul'a girdiği gün

İstanbul’un Kurtuluş Tarihçesi

1. Dünya Savaşı’nda, Osmanlı Devleti’nin müttefikleri(İngiltere, Fransa, Rusya) yenilgiyi kabul edip, savaştan çekildi. Bu durumla birlikte Türk Milleti de yenilgiye uğradı.

İtilaf Devletleri, 30 Ekim 1918’de Osmanlı Devleti ile birlikte imzaladıkları Mondros Ateşkes Antlaşması'na dayanarak, 13 Kasım 1918 tarihinde, Osmanlı'nın başkenti İstanbul'a girdiler. Ve işgal 16 Mart 1920’de resmen başladı. Harbiye Nazırı Cemal Paşa'nın evi basıldı ve paşa öldürüldü. Harbiye nezareti ablukaya alındı ve İngiliz General Shuttleworth Harbiye nezaretinin kontrolünü eline aldı. Meclis-i Mebusan basıldı, mebuslardan Albay Kara Vasıf Bey ve Rauf Bey İngiliz askerleri tarafından tutuklandı.

Tüm bunlara rağmen, 18 Eylül 1923'de Batı Anadolu tamamen düşmanlardan temizlendi. Mudanya Ateşkes Antlaşması'yla İstanbul, Boğazlar Bölgesi ve Doğu Trakya kurtarıldı.

İmzalanan Lozan Barış Antlaşması gereğince de düşman askerleri, 2 Ekim 1923 günü düzenlenen bir törenle Türk Bayrağı'nı selamlayarak şehirden ayrıldılar.

Türk Ordusu, 6 Ekim 1923 günü bir bayram havası içinde İstanbul'a girdi. Bu kutlu gün, her yıl 6 Ekim’de “İstanbul’un Kurtuluşu” olarak kutlanıyor.

Süreç

</p><p>İşgal sırasında İstanbul'daki İngiliz askerlerinin Türk direnişçileri kurşuna dizmek suretiyle idamı

İşgal sırasında İstanbul'daki İngiliz askerlerinin Türk direnişçileri kurşuna dizmek suretiyle idamı

5 Ekim

2 yorum:

Adsız dedi ki...

What's up, yup this piece of writing is genuinely pleasant and I have learned lot of things from it regarding blogging. thanks.

Take a look at my web page ... click on this link - 1kviews

Adsız dedi ki...

Thanks foг sharing yоuг thoughts about mudhοuse.
Regards

Αlso visіt my site :: follow this link - 1kviews