13 Nisan 2011 Çarşamba

Son okuduğum kitap....

Son yıllarda kitap okumak için vakit ayıramıyordum.Bunu bırakın,her gün evime aldığım gazeteyi bile okuyamıyorum.Bazen elime geçerse,şöyle bir karıştırıp,başlıklara göz attıktan sonra bir köşeye yığıyorum tüm gazeteleri...
Dizimdeki rahatsızlıktan dolayı,fizik tedaviye giderken yanıma raftan öylesine çektiğim bir kitabı aldım.Bir saat süren tedavi sırasında,diğer hastalarla konuşmaktansa,dikkatimi kitaba veririm diye düşündüm.Dikkatimi dağıtmadan okumaya başladığım bu kitap,sanki beni gören bir insan tarafından yazılmış gibi geldi bana...Uzun süreden sonra elime aldığım bu kitabın konusu hoşuma gitti...Ara sıra diğer hastaların konuşmalarına ister istemez(yüksek sesten dolayı)kulak kabartsam da bu kitabı okumak iyi geldi bana...
  aldı
  Standart Dr. Richard Carlson’ın “Ufak Şeyleri Dert Etme Kazan


  Kişisel gelişim serisi içerisinde yer alan Dr. Richard Carlson’ın “Ufak Şeyleri Dert Etme Kazan” kitabında hayattaki küçük endişelerimizin maddi çıkarlarımızı olumsuz etkilediğinden ve bu endişelerden kurtulmamız halinde kazanacaklarımız yüz küçük bölümde ve küçük örneklerle anlatılmıştır. Bu çalışma ile kitabın içeriği özetlemek amaçlanmaktadır.
  Yazara göre insanlar mutsuzluktansa mutlu olmaya daha çok eğilimlidir. Mutlu insanlarında daha verimli, üretken ve yaratıcı olduklarına ve hayatlarının daha pürüzsüz bir akışa geçtiğine inanmaktadır. Herkes tarafından da kabul edilen bu hayat felsefesinin, birçok insan için şans olarak algılanan zengin olmanın da anahtarı olabileceğini sadece inanmakla kalmamış kitabı oluşturan yüz parça (bölüm) ile ispatlamaya çalışmıştır.
  Bu düşüncelerin oluşumunda ve gelişiminde kendisini ve etrafındaki başarılı insanları gözlemlerken bu insanların para kaygılarının olmadığını görmüştür. Çok ilginçtir ki, kaygısızlık başarının sağladığı bir yan ürün değil, ona yol açan özellik olmuştur.
  Özetle yazar, bu eserinde parasal yaşama korku içinde yaklaşmak yerine, akılcılıkla yaklaşmayı savunmuştur. Yazarın felsefesini özetleyen fikirlerinden çarpıcı ve akılda kalıcı olanlarını şöyle sıralayabiliriz;
  Başarının sırrı gerçektende çok basittir. Gereken şey, sadece başlamaktır. Koşullarınız ideal değil diye dert etmeyin sonuçta yine o ilk adımı atmak zorunda olacaksınız. Eğer bu adımı geciktirmeyip, şimdi atarsanız, hayal ettiğiniz hedefe gelecek yıla göre çok daha fazla yaklaşmış olursunuz.
  Eğer daha çok sevgi, daha çok eğlenmek, saygı görmek, başarı kazanmak veya buna benzer şeyler istiyorsanız siz de bol bol ve karşılıksız verin.
  Sadece yaşadığınız ana sahip çıkmakla yaşamınıza ve iş dünyanıza ılımlı bir tutku getire bilirsiniz. Yoğun ve derin bir biçimde düşünmek, önünüzdeki soruna sizin ne gibi bir katkınız olduğunu, kendinizi nerelerde geliştirmeniz gerektiğini ve düşünce sisteminizdeki kör noktaları görmenizi sağlar. Her türlü endişeyi bir yana bırakıp, ilk ödemeyi herkesten önce kendinize yapın.
  Başarılı insanlar korkuları ve kaygıları karşısında yenik düşmemişler, bu duygularını yenmişlerdir. Her durumda, siz sorununuzu ne kadar az dert ederseniz, onu çözmek de o kadar kolay olacaktır.
  İyi bir işadamı önceden belirlediği hedeflere kendisinin ve başkalarının çabalarıyla ulaşır. Başarı düzeyinizle, hevesli durumda geçirdiğiniz zaman uzunluğu arasında doğrudan bir ilişki vardır.
  Bildiğiniz şeyin size öğretilenler sonucu inandığınız şeyden daha önemli olduğuna karar verdiğiniz anda, servet yolunda hız almış olacaksınız. Yaşamınızdaki tüm güç, içinde bulunduğunuz an başlayıp bitecekmiş gibi harekete geçin. Çevrenizde hep kazananlar olsun.
  Zamanınızın çoğunu en çok usta olduğunuz ve başarınız için önemli saydığınız işi yaparak geçirin. Yaptığımız işe tutku ile bağlanmışsak, başarı mutlaka gelir!
  Ürününüze, hizmetinize ya da pazarlık konusu her ne ise (zamanınız, uzmanlığınız vb.) ona güveniyorsanız, çekilmeye ve teklifinizi başka bir yere götürmeye hazır olmakla çok daha güçlü bir konuma yerleşirsiniz.
  Yüz yüze, bir telefonla ya da küçük bir notla teşekkür etmeyi hatırladığımız insanların bize tekrar yardım etme ihtimali, bu jesti yapmadığımız kimselere oranla kat kat fazladır.
  Dönem dönem insan aklının en uygun cevabı oluştura bilmesi için biraz zamana gerek vardır, ama alacağınız cevaplar sizi hem şaşırtır, hem sevindirir.
  Düşünce sisteminizi harcamaktan ziyade yatırım yapma yönünde oturttuğunuz zaman tasarruf işlemlerini başka alanlara da kaydıra bilirsiniz.
  Yardım isteme korkunuzu yenin; aklınız ve sağduyunuz ne zaman ve nasıl isteyeceğinizi size gösterecektir.


  Olumsuz duygularımızı güçlendirmek yerine, bunları başımıza gelecek belanın alarm işareti olarak görürsek, iş kontrolümüzden çıkmadan durdurabilir ve çok daha iyi bir konumda olabiliriz.
  Her şeyi kendiniz yapmaya çalışarak enerjinizi harcamaktansa siz ve yeni ortağınız sadece en iyi olduğunuz alanlara odaklanın.
  Korku dolu düşünceler sadece insanın hayallerini, ümitlerini arzularını ve gelişmesini engeller. Büyük düşünmek insanın ufuklarını genişletip, hayatın daha kolay ve keyifli yaşanmasını sağladığı gibi, büyük servetler kazanmayı da mümkün kılar.
  Kararlarınızı uzun dönemleri kapsayan bilgilerden yararlanarak verin ve kısa dönemli bilgilerin yanıltıcı çekiciliğinden kaçının. Akılcılık ne zaman ne yapacağını bilmektir. Gerektiğinde esneklik göstere bilmek değişmeye ve akışa uymaya istekli olmaktır.
  Değiştire bileceğiniz şeyleri değiştirin, değişmeyenleri olduğu gibi kabul edin. Başarı ve para kazanma yolundaki en büyük engel paniktir.
  Mümkün olduğu kadar çok insanla tanışıp dostluk kurun ve onlara ihtiyacınız olana kadar beklemeyin.
  Kendi ayarlama düzeninizi tanımanız size çok yararlı olabilir. Potansiyelinizi en üst düzeye çıkarabilecek bir şekilde işinizi organize edebilirsiniz.
  Çoğu zaman en iyi cevaplar programlanmış, belleğimize yerleşmiş düşüncelerden değil içimizdeki o sessizlikten kaynaklanır.
  Herkesin size yakıştırdığı iş yerine, gerçekten sevdiğiniz bir şeyi yapacak olursanız, hayallerinize kavuşmanız hiç uzun sürmeye bilir.
  Biran önce kendinize bir akıl hocası bulmaya bakın. Bir çok gereksiz hata yapmaktan kurtulur, önünüzdeki yıllarda da bunun ödüllerini toplarsınız.
  Bu karar beni nereye götürür diye kendinize sormanız çok yararlı olacaktır. Bu sayede pek çok hata yapmaktan ve sorunla karşılaşmaktan kurtulursunuz. Bu basit soruyu sormakla enerjinizi size ve başkalarına daha yararlı olacak biçimde kullana bilirsiniz.
  Sana adil davranılmasını saygı ve sevgi gösterilmesini, sıkıntıdayken sana el uzatılmasını istiyorsan aynı şeyleri sende yapmalısın.
  Başkalarındaki yaratıcılığı özendirip, onlara inanç beslersek, bu güzel bir bahçe yaratmak için gerekli koşulların sağlanması anlamına gelecektir.
  Bilginizin ve deneyiminizin sınırlı olduğu alanlarda çevrenizde uzmanların bulunması iyi bir şeydir, fakat son kararı verme yetkisi ille de sizde olmalıdır.
  Başarı önce insanın kafasında kaynaklanır, sonra maddi dünyaya uyarlanır.

  Refah dolu bir yaşama ulaşmanın en kolay yolu, insanın kendini zorlayıp daha fazla para kazanmasıdır. Ancak daha çok para sahibi olmanın, daha çok para harcamak anlamına gelmediğini unutmayın! Bu çok büyük bir hata olur. Ama isteklerinizi denetim altında tutup beklentilerinizi yeniden değerlendirirseniz, çok farklı bir kavrama sahip olursunuz... HUZUR!

5 yorum:

WarhaWk - Cenk dedi ki...

Merhaba Tülay Abla,referans verdiğiniz kitabı okumaya çalışacağım.

23 Nisan Milli Bayramımızı da kutlarım.

Sevgiler , Cenk

baski makinasi dedi ki...

okudugum en guzel kitaplardan biri

değişik nick yapma dedi ki...

güzel bir kitap tavsiyesi.

Adsız dedi ki...

Fine ωаy of telling, аnd faѕtidious aгtiсle to taκe data about
mу presentatiоn subjесt matteг, whісh
i аm going to ԁelivеr in ѕсhool.Also visit my ωeb page :: go here - 1kviews

Adsız dedi ki...

Іf уou are going fοr mοѕt
excellent cοntents liκe myself, just paу a visit
thiѕ web page daily foг thе
reason that it ρreѕentѕ quаlitу сontеntѕ,
thanks

Feеl free to visit my blog post :: please click here - 1kviews