16 Kasım 2008 Pazar

O zamanlar düşünülüp çekilmiş bir belgesel....


Akşam haberlerde seyrettiğim zaman,hayran kalmıştım.Bu belgesel ilk kez yayınlanıyor.

Atamızın kendi sesiyle sohbeti....

Sabah bunu nasıl bloğumda yayınlayabilirim diye düşünürken sevgili Bendeniz'in yayınlamış olduğunu gördüm.

Hemen aşırdım.

Buyrun:
............................................................


Atatürk'ün çiftlik resimlerini izlemek için google'de gezerken bu yazıya rastladım.Atatürk’ün doğayı, ağacı sevmesinin en belirgin örneklerinden birisi de kuşkusuz Atatürk Orman Çiftliği’dir.

Atatürk, 1925 yılında kendi aylığından ödeyerek çiftliğin bugünkü yerini satın almıştır.

O yıllarda bu topraklar, ortasından demiryolu geçen bataklık ve boş bir araziydi. O toprağa karşı zafer kazanabileceğini de kanıtlayarak çiftliği burada kurdu. Bugün, Ankaralılar için çiftlik bir dinlenme yeri haline gelmiş, Atatürk’ün önderliğinde dikilen ağaçlar büyümüş, gölgesinde insanlar dinlenir olmuştur.Ankara’yı Türkiye Cumhuriyetinin başkenti yapan ve bir bozkır kasabasında modern bir şehir kuran Atatürk, bu yönüyle de, günümüzdeki, şehircilik, çevre ve tabiat güzelliği kavramlarına, 1920’li yılların şartları içinde ışık tutan bir dehadır. Bu kavramların bilinmediği ve konuşulmadığı o yıllarda, şehircilik uzmanlarını getirterek, Cumhuriyetin başkenti Ankara’yı düzene sokan, ağaç diktiren, bulvarlar açtıran, Çiftliği kuran, sefaret bahçelerinde yeşilliğe imkan veren Atatürk, diğer yönleriyle olduğu gibi, bu yönüyle de her zaman örnek alınması gereken eşsiz büyük bir önderdir.


TBMM'ye “Atatürk Orman Çiftliği Mülkiyetindeki Bir Kısım Arazinin Devredilmesine İzin Verilmesi Hakkında Kanun Tasarısı” verildiğini duydum ve çok üzüldüm...

Hem de ÇOK!!!


Kaynak;

1 yorum:

Adsız dedi ki...

Greаt ροѕt.

My wеb раge; www.dipartimentoaimacive.it