12 Eylül 2008 Cuma

Çıt Çıt çıt...-Alışkanlık--Kelime oyunu


sessizlikte çıkan sesler...
Çıt,çıt,çıt.....

Sayısını söylemek mümkün değil.

Aslında gün içerisinde,öyle sık yapıyorum ki,özellikle otobüse bindiğimde,sıkıntıdan mı,ihtiyaçtan mı bilemiyorum ama etrafa verdiğim rahatsızlığı düşünemeyecek kadar alışkanlık haline gelmiş kötü bir huyum var...
Parmak çıtlatmak!

Zararlarını bilmeme rağmen vazgeçemiyorum...
İyice yaşlanınca sallanacaklar yemin ediyorum...Elim kolum tutmayacak...
Yürürken bile,ayaklarımdan çıkan ses(bu kiloya rağmen),çatur çutur...Birinde yatıya kalmaya korkuyorum,eve hırsız girdi sanacaklar...
Düşünsenize! Ben hırsızlık yapmak için bir eve giriyorum...Kafadan yakalanırım...'Dakka bir gol bir ' derler ya,işte aynen öyle olurum...(hani filimlerde olur ya! 'bey,aşağıdan çıtırtılar geliyor'gibi)..Kendi gürültüsüyle yakalanan hırsız.!... :-))

Hele uyumak için yatıyorum ya...Gecenin karanlığında,bazen sayıyorum,45-50 arası çatırtılar arasında uyuyorum....Bazen çocuklar(ki onlar da çıtlatırlar) bağırıyorlar yeter anneee!"diye....Her parmak,ikişer kez çıtlıyor,ayak parmaklarımı da düşünün...Eğer uyku tutmazsa,birkaç kez daha.....Gece müziği...Ya da Fredy'nin kabusu!
Yok yok çekilmez bir durum...Zaten zararlı....
Tıpkı,sigara gibi, çevreye zarar veriyorum...Gürültü kirliliği...
Tedavi şart..

Doktorlar bile diyor ki;

Parmaklarımız niçin çıtlar?
Bazı insanlar her iki elinin parmaklarını birbirine geçirerek ve onları gererek ses çıkartırlar, yani çıtlatırlar. Çoğumuz buradan gelen sesin kemiklerden geldiğini sanırız, hatta rahatsız oluruz ama nedense bunu yapanlar hallerinden memnun görünürler. En çok ve kolaylıkla çıtlattığımız yerler vücudumuzda en çok bulunan sürtünmeli eklem yerleridir. Bu tip eklem yerlerinde, meselâ, parmaklarınızda, iki kemiğin birleştiği yerde bir bağlantı kapsülü vardır. Bu kapsülün içinde, kemiklerin hareketleri sırasında, buraları yağlayan bir sıvı vardır. Bu sıvının içinde erimiş halde oksijen, nitrojen ve karbondioksit gazları bulunur.
Vücudumuzda en kolay çıtlatabileceğimiz eklem yerlerimiz parmaklarımızdır. Parmaklarımız gerilince ve eklem yerlerimiz düzleşince bu kapsül de gerilir. içindeki sıvının basıncı azalır ve gaz kabarcıkları patlamaya baslar. iste kulağımıza gelenler bu seslerdir. Patlayan kabarcıklar neticesinde gazlar bu sıvıyı terk eder, sıvı daha da genlesir ve eklem yerinin hareket kabiliyetini arttırır. şüphesiz ki eklem yerinin gerilmesi, bu kapsülün boyu ile sinirlidir. Eğer parmaklarınızı çıtlattığınız anda röntgenini de çekmiş olsanız, eklem içinde oluşan gaz kabarcıklarını görebilirsiniz. Bu olay eklem yerindeki hacmi yaklaşık yüzde 15-20 arttırır. Ayni parmağınızı arka arkaya çıtlatamazsınız. Bir süre beklemeniz gerekir, çünkü gaz kabarcıklarının sıvı içerisinde tekrar oluşması biraz zaman alır. Tüm bu açıklamalar, deneylerle ispatlanmasına rağmen, yine de bu kadar küçük gazin, bu kadar büyük bir ses çıkartabilmesinin nedeni hâlâ anlaşılmış değildir. Bu sorunun tatmin edici bir cevabi da henüz yoktur. Ayrıca detaylı çalışmalar göstermiştir ki, çıtırdama sırasında iki ayrı ses duyulmaktadır. Birincisinin gaz kabarcıklarının patlaması olduğu biliniyor.ikinci sesin ise kapsülün uzama sınırına vardığında çıktığı sanılıyor. Parmaklarımızı çıtlatmak vücudumuz için zararlı midir?
Sürekli olarak bunu yapanlarda ve bunu alışkanlık haline getirenlerde, eklemler etrafındaki yumuşak doku zarar görmekte, parmaklar şişmekte, dolayısı ile elin kavrama gücü azalmaktadır.

Klavyede yorulan parmaklarımı biraz çıtlatayım da rahatlayayım..:-))


Öykü atölyesinin kelime oyunu için yazılmıştır...

Hiç yorum yok: