24 Ağustos 2014 Pazar

safra kesem....

Ağrılar,iki göğsümün arasında ,sağ kaburgamın bittiği yerde başladığında kalpten şüphelendim.Çünkü sırtımın sol üst tarafında korkunç ağrılar dayanılmaz oluyordu.Her ay iki ya da üç kez ataklar halinde gelmeye başlamıştı.Şiddetli ateş ya da üşüme nöbetleri geçirmeye ve saatler süren ağrılar arasında geğirmelerle ızdıraplar çekiyordum.ellerim ve ayaklarım şişmeye başladı,zaten aşırı kilom nedeniyle hareket edemiyordum,bir de bu olay tuz,biber oldu.Acillere götürülmem geçici durulmalarla kesiliyordu.
İki kez dahiliyeye gidip muayene olduğumda,yaşın getirdiği tüm hastalıklara adım atmış bulunuyordum....Keşke bir açılış töreni yapsaymışım....

Bir hafta sürekli kaşınmaya başlayan ellerimdeki rahatsızlıklar,ayaklarıma ve boynuma sıçrayınca korktum!
Ertesi sabah elimin kaşıntısıyla uyandığımda,gözlerime inanamadım! 
Sanki gece ellerime kına yakılmıştı,kızıl renkte ve kocaman ellere sahiptim artık....
"Tamam "dedim."kilolu olmam yetmedi,devleşiyorum artık!"
Ayaklarım da kaşıntıyla birlikte şişmeye başlayınca,evrimleştiğimi düşündüm inanın..
"HAH" dedim. "ŞİREK" oluyorum....
Oğluma sesleneyim dedim,konuşamadım.Dilim şişmişti ve şişmeye devam ediyordu.Göz kapaklarım ağırlaşmaya başlayınca,elmacık kemiğime kadar şişmeler başlamıştı.Dudaklar geri kalır mı? Vurun kahpeye! durumları....
Paniğimi düşünebiliyor musunuz?
"Karaciğer elden gitti" dedim
Birden gözümün önüne"vinçle evden çıkarılışım" şeklinde bir görüntü geldi.ÜRKÜNÇ!

Hızla kalkıp yürümek istedim,inanın abartmıyorum,sanki ayağımda palet takılıymışım gibi paytak paytak yürüyerek buzdolabina gittim.ne kadar buz varsa kovaya boşalttım,içine bol tuz,sirke,limon ve karbonat atarak su ekledim.Şiş ellerle yavaş hareketlerle ancak....
Ayaklarımı ve ellerimi içine daldırdım,kaşıntının şiddetini anlatamam,adeta çivili bir şeyler olsada kaşısam isteğini bastırarak bu karışımı hazırladım.tamamen bilinçsiz şekilde içgüdüsel bir hareketle hazırladım bu karışımı.
kaşıntı geçmeye başladı,hafif mentol duygusuyla vücudumda hafifleme hissettim.Ellerim ve ayaklarımdaki kızıl renk açılmaya başladı.Dilim ve dudaklarıma çare düşünmeye çalıştım,bu halde doktora derdimi de anlatamazdım.

Bir bardağa aynı karışımdan hazırladım ve 10 dakika gargara yaptım...Yavaş yavaş ,şişliklerin indiğini gördüm. Soğuğa yakın bir suyla duş aldıktan sonra,kendimi kaşıntıdan kurtarmak için,vücudumu limon ile ovalayıp tuzu avuç avuç vücuduma sürmeye başladım,kendimi adeta salamura yaptım.yarım saat böyle durduktan sonra,ılık suyla duş yaptım.(çok sonradan,bir arkadaşım,bildiğiniz buz gibi suyla yıkanıca bir şeyimin kalmayacağını söyledi.)
Rahatlamıştım...
Hemen hazırlanıp hastaneye gitmek için ayakkabılarımı giymek istedim,şişlik ne kadar ins ede ayakkabıya  sığacak kadar inmemişti,terliğime de sığmadı.Erkek terliklerinden birine sığdı çok şükür.
Taksi bulamadım,metroyla gitmeye karar verdim.
Tuhaf bir görüntü sergiliyordum,erkek terlikli bir kadın,dudaklarına botoks yaptırmış,çene şişmiş(silikon o silikon(!),elleri şiş bir ucube gibiydim.Neyse ki gözlerimin şişliğini gözlükle kapatmıştım.
Kreasyona bakar mısınız,yeni bir trend! Erkek terliği,salaş giyim ,botoklu dudaklar ve lüks gözlük! Kendimi karanlığa giren metronun camında görünce gülme krizine girdim.Kendi kendine kıkırdayan acayip bir kadın!
Vücudum kabarmaya başladı mı!kaşıntı da....Allahım ,öleceğim!
Kollarım para büyüklüğünde kabararak kızarmaya başladı...Bacaklarıma bakamıyordum,ama kaşıntının şiddeti,kabartılar olduğunu söylüyordu....
PANİK!
Ama  acayip bir sakinlik sergiliyorum.
Neyse ki,hastane,varacağım istasyonun yanında...

Doktorla üçüncü görüşmemiz,eski dost gibi karşıladı...
ÜRTİKER!
"Neye üzüldün bu kadar" dedi....ani stres,üzüntü ve şok sebep olurmuş ürtikere...
"durun listemi çıkarayım" diye espri yapınca gülüştük....
Ricam üzerine ,adeta çekap yapıldı.muayene sırasında safra kesesinden şüphelendi.Ultrasonda bir avuç taş olduğu belirlendi....Ataklarım bundanmış...
AMELİYAT!

Ürtiker için cildiyeye gönderdi.Doktor,iğne,hap ve losyon verdi.bazen bir ay,bazen 6 ay sürebileceğini ama bazı bünyelerin hemen cevap verdiğini söyleyerek gönderdi beni....

Korkuyla eve döndüm.İlaçları uyguladıktan sonra beklemeye başladım.Kaşıntıyı anlatamam,bir noktasından kaşımaya başlasam,kesin yaralarla sonuçlanacak...kızartılı kabarıklar el büyüklüğünde olmuştu.Korkudan kaşıyamıyorum,yine buz terapisi yaptım kendime,sonra yorgunluktan uyuyakalmışım.
Uyandığımda,sanki kamera şakası yapılmışçasına,her şey yok olmuş ve tüm şişlikler inmişti....kızartılar yok olmuştu...yine aynı kilodaydım,ama çok zayıflamışım gibi geldi.
Düşünün ne kadar şişmişim.....Safra  Kesesi Taşı
Safra  Kesesi taşı
Safra taşı safra kesesinde oluşan küçük taşlardır. Çok fazla acı verir. Ve safra kesenizde iltihap yapabilirler. Klasik tedavisi safra kesesi bir ameliyatla alınır.
Safra taşı nedir?
Safra keseniz karaciğerinizin altında bulunan küçük bir kesedir. Vücudunuzda besinleri parçalamasına yardım eden safra mide özsularını depolar. Fakat bazen  bu mide öz suları oldukça yoğun olur ve safra taşları oluşur. Safra taşları kum tanesi kadar küçük ya da bir golf topu kadar büyük olabilir. Büyük bir safra taşınız ya da küçük olanlarından yüzlerce olabilir. Safrataşı olan ve bunu bilmeyen bir çok insan vardır. Çoğu kişide harhangi bir problem olmaz. Fakat bazen safra kesesinden bağırsaklara mide öz suyunu taşıyan tüpler tıkanabilir. Bunun olması karnınızda kötü bir ağrı meydana getirir. Yaşınız 40’ın üzerindeyse safra taşı olma ihtimaliniz artar. Kadınlarda erkeklerden daha fazla olur.  Safra taşı olma riskini artıran diğer nedenler  çok kilolu olmak, hamile olmak ,çok fazla hızlı kilo kaybetmek(örneğin şok diyetler) ve çok yağlı yiyecek tüketmektir.
Belirtileri nelerdir?
Çoğu kişi safra taşlarının belirtisini hissetmez. Fakat safra yolları tıkanmışsa sürekli olarak kötü kramplı ağrıları olur. Genellikle bu ağrıyı karnınızın üst sağ tarafında hissedersiniz. Doktorlar buna safra kesesi ağrısı ya da biliyer kolik demektedir. Safra  taşı ağrısının ilk atağı korkunç olabilir, çünkü çok fazla ağrı verir. Genellikle
ağrı kesiciler, bu çeşit ağrıları kesmez. Dolaşmak ya da gaz çıkarmak da işe yaramaz. Mide bulantısı ve kusma hissedebilirsiniz.
Ağrı akşamları ya da geceleri sıklaşır. Ve genellikle yemek yedikten hemen sonra başlar. On beş dakika sonra durabilir. Fakat normalde dört veya altı saat sonra geçer.
Zamanla safrataşı geçebilir. Bağırsağınıza doğru gider ve dışkınızla çıkar. Fakat bazen safrataşı geçmez. Yolları tıkamaya devam eder. Bu olursa, safrataşı safra kesesinde sıkışır ve çıkamaz. Sonra safra keseniz rahatsız olur ve şişer. Buna iltihaplanmış safra kesesi denir.  Doktorlar buna kolesistit der. Bu olduğu zaman ağrınız geçmez.
Karnınızın sağ üst tarafında birisi üzerine bastırdığı zaman ağrı hisseder, ateşiniz çıkabilir ve iştahınızı kaybedebilirsiniz.  Cildinizde ve gözlerinizde sarı renkli izler, ciltte kaşıntı ve soluk renkli dışkınız olabilir. Safra keseniz iltihaplanmışsa muhtemelen tedavi için hastaneye gitmeniz gerekecek.
Safra kesenizde ağrınız olursa, belirtilere neden olan şeyin safra taşı olduğundan emin olmak için test yaptırmanız gerekir. Ultrason, MR ya da tomografi çektirmeniz ve kan testi yaptırmanız gerekebilir.
Tedavi yöntemleri nedir?
Ağrıya neden olan safra taşları için uygun tedavi  bir ameliyatla safra kesenizi almaktır. Safra kesenizi aldırmak ya da ameliyat olmak istemezseniz kullanılan bazı tedaviler mevcuttur. Ya da bir ameliyat olmaya karar vermeden önce başka bir ağrılı ataklar geçirip geçirmeyeceğinizi bekleyip görebilirsiniz.
Safra kesenizi alma ameliyatı
Safra  taşı sancısı çeken çoğu insan için ameliyat en iyi tedavi olarak tavsiye edilir.
Safra keseniz olmadan da sağlıklı bir hayatınız olabilir.
Safra kesenizi aldırmanın birkaç yolu var. Vücudunuzun içini görmek için ucunda kamera olan ince bir tüple vücudunuzda açılan birkaç küçük kesikle yapılan laparoskopik ameliyat olabilirsiniz. Ya da karnınızın içini direkt olarak görmek için daha geniş açılan kesikle yapılan açık ameliyat olabilirsiniz.
Laparoskopik cerrahi çoğu insan için daha iyidir. Daha çabuk iyileşme ihtimaliniz var. Ameliyattan sonraki gün taburcu olabilirsiniz. Açık ameliyat olursanız, hastanede beş gün kalmanız gerekebilir. Laparoskopik ameliyat olursanız ameliyat boyunca diğer organlarınızın zarar görme ihtimali daha da azalır.  Büyük bir ameliyat kesiği yerine, birkaç küçük kesiğiniz olacak. Fakat herkes laparoskopik ameliyat olamaz. Safra keseniz çok iltihaplıysa, açık ameliyat olmanız gerekebilir.
Bazen cerrah, laparoskopik ameliyata başladığı anda açık ameliyata geçmesi gerekebilir. Bu yapılan dört ameliyatta bir olur çünkü safra keseniz cerrahın beklediğinden daha iltihaplıdır ya da safra taşı küçük bir kesikten dışarı çıkamayacak kadar büyüktür. Safra keseniz alındığı zaman, vücudunuz  safra taşı yapmayı bırakır. Bu yüzden daha fazla safra taşı ağrı nöbetleriniz olmamalıdır.10 kişiden 9’unda ameliyattan sonra ağrı yok olur. Fakat 10 kişiden 1’inde hala bazı rahatsızlıklar görülür. Bu ameliyat komplikasyonlara neden olabilir ya da belki safra kesesi taşının neden olduğu belirtiler değildir. Veya sindirim borusunda hala ameliyat esnasında alınmayan taşlar olabilir. Bir çok insan safra kesesini aldırmak için ameliyat olur. Fakat bütün ameliyatlar risklidir. Anesteziye karşı alerjiniz olabilir ya da yaranız enfeksiyon kapabilir. Bazı insanlarda ameliyat esnasında ya da sonrasında kanamaları olur.
Safra kesenizi aldırdıktan sonra vücudunuz hala mide öz suyu yapmaya devam eder. Fakat safra kesenizde depolanması yerine bağırsağınıza doğru gider. Bu sindiriminizi etkilemesine rağmen genellikle ciddi sorunlara neden olmaz. Bazı insanlar önceden olduğundan daha sık tuvalete çıktıklarını görürler. Safra kesesi alınan 20 kişiden yaklaşık 1 kişinin  ishal için ilaç alması gerekir.
Diğer tedaviler
Bazı insanlar kalp sorunları gibi sağlık sorunlarından dolayı ameliyat olamazlar. Ve bazı kişiler sadece ameliyat olmak istemezler. Safra taşları için uygun başka tedaviler vardır. Safra taşlarını küçük parçalara böler ve vücudunuzdan dışarı atarlar. Bu tedaviler birkaç küçük safra taşınız ve safra yolları tıkanmamışsa uygun olabilir.
Safra taşlarınızı yok etmeye yardımcı olan tabletler alabilirsiniz. Bu tedavi altı ay veya 18 ay sürebilir. Ve yan etkileri olabilir. Kolestrolunüz çıkabilir ve ishal olabilirsiniz. Başka bir tedavi olarak safra kesesi taşlarını küçük parçalara bölen ses dalgası kullanılmasıdır. Parçalar bağırsağınıza gider ve oradan dışkınızla çıkar. Doktorlar bu tedaviye safra kesesi taşlarını şok dalgalarıyla kırma yöntemi demektedirler. Ve ağrısızdır. Safra taşını çözen ilaçlarla birleştirildiğinde en iyi sonucu verebilir.
Bu tedavilerdeki esas problem vücudunuzun bundan sonra yeni safra taşı yapabilmesidir.

9 yorum:

parıldayan çiçek dedi ki...

Geçmiş olsun. Acil şifalar dilerim.

Asortik Krep dedi ki...

Geçmiş olsun,umarım tez zamanda düzelir..

hüznün tadı dedi ki...

Anlattıkların kabus gibi. Ben olsam panikten ölürdüm. Çok geçmiş olsun.

etki alanı dedi ki...

parıldayan çiçek,çok teşekkür ederim

etki alanı dedi ki...

Canım asortiğim,ciddi bir dönem atlatıyorum.ameliyat olmamak için direniyorum ve bitkisel yöntemlerle taşları eritmeye çalışıyorum....elbet düzelecek...sağol.

etki alanı dedi ki...

hüznün tadı,gerçekten kabus gibi,ama insan içinde olunca,olay kendisinde olunca daha sakin oluyor.iyi ki ben de oldu,ya çocuklarımda olsaydı,işte asıl panik o zaman olurdu.çaresini bulacağım.çok teşekkür ederim

seolara dedi ki...

Paylaşımlarınız çok başarılı, sitenizi ilgiyle takip ediyorum..
çay makinesi

etki alanı dedi ki...

beni bir daha takip etmeyin lütfen,çay makinesi alacak olursam buradan ulaşırım size,teşekkürlerimle.

seolara dedi ki...

Paylaşımlarınız çok başarılı, sitenizi ilgiyle takip ediyorum..
çay makinesi
remtamutfak.net
Döner Makinası
çay kazanı
çay makinası
tost makinası
ızgara
endüstriyel mutfak
Tek Parça izle
Tek Parça izle
cerciko.com