7 Şubat 2010 Pazar

Bu süre nasıl geçecek ?


Allah kimseyi çocuklarıyla sınamasın!
Son bir haftadır öldüm bittim.Hala daha öyleyim.

En başından anlatıyorum.

Son üç ay annemin kol ağrıları kronik hale geldi.Onun evine gidip gelmek biz üç kardeşe (çalıştığımız ) için ciddi yorgunluk olmaya ve evlerimizde aksamalar meydana gelmeye başlamıştı.Annem kendi açısından haklı olarak bize rahatsızlık vermemek için bize gelmeyi kabul etmiyordu."Gündüzleri yanımda kimse olmayacaksa,ha evimde kalmışım ha sizde.Düzeniniz bozulmasın ben evimde kalayım "diyordu.
Ama işin aslı,annemin geceleri birine ihtiyaç duymasıydı.Yorganı örtecek hareketleri yapamadığı gibi , yatakta bir yandan diğer yana dönmekte inanılmaz acılar duyuyordu.Yardımımızla yönünü değiştirebiliyordu.İnlemeleri içimizi yakıyor ama söz dinletemiyorduk.Ama soğuklar başlayınca,soba yakacak gücü bile kendisinde bulamayınca önce kızkardeşime gitti.Kardeşim bebekler gibi baktı ona.Ama ağrıları özellikle geceleri had safhaya ulaşıyordu."Ben kanserim galiba,herkes benden saklıyor"diye kendi kendine konuşur oldu.Kardeşim en azından film çektirip,doktordan dinlerse rahatlar diyerek en yakın özel bir kliniğe götürme teklifini söyledi anneme.İlginç bir insandır annem.Doktora gitmez,gittiği zaman da verilen ilaçlardan iki tane dener,geçirmemişse atar.Bıçak gibi kesmesini istiyor her ilacın.Keşke böyle bir mucize olsa.
Kabul etti.Hemen götürdük.Çok iyi bir insanmış o doktor.Annemin anlayacağı dilden anlattı uzun uzun.Kireçlenme ve kemik erimesine ilaveten bir de romatizma karışınca işe,ağrı saldırısına uğramış canım annem.
Ben:"Peki hastalığın tam adı nedir?"diye sorunca,doktor bir müddet düşündü,ve "DONMUŞ OMUZ"dedi.
İçimden" uydurdu" dedim.Hastalık adından çok benzetme gibi geldi bana.Annemin kolllarına ağrı kesici bir ilaç enjekte etti.Çok acil durumlarda vurulan bir iğneymiş.Eve gittik ve annem yavaş yavaş kollarını kaldırmaya başladı.Yapışık duruyordu yanlarında.Çok sevindik.Oturup donmuş omuz uydurmasına bakalım dedik.Gerçekten böyle bir teşhis varmış.
On gün çok rahattı annem.Sonra yine başladı.Geceleri rahatsızlık veren bu hastalıkla yaşamaya başladı anlayacağınız annem.Bir ay kadar da benimle kaldı.
Bu arada üç yavru (8 aylık)kedi de dişi kedi oldukları için,aman hamile kalmasınlar diye,kısırlaştırana kadar evde kalsınlar dedim.Onların temizliği,annemin bakımı derken bu süre böyle geçti.
Ama bu esnada kızımda tuhaflıklar oluşmaya başladı.Sürekli" bakışların Türkan Şoray gibi kızım"demeye başladım.Baygın bakışları oluşmaya başladı. Acile götürüp tahlil yaptırmaya başladım.Çok az kansızlık dediler.
Daha sonra kulağının hemen önünde bir şişlik meydana geldi.Birkaç gün ,yirmilik dişimdir diyerek geçiştirdi.Sonra boynunda ve kulağının arkasında ufak ufak sivilce gibi yağ bezeleri çıkmaya başladı.Ve kulağının önündeki beze büyümeye ve aşırı ağrı yapmaya başladı.Gündüzleri çalıştığı için,akşam acile götürdüm.
Lenf bezlerinde şişme oluşmuş.Önemli değil deyip antibiyotik verdiler.Kullanmasına rağmen geçmedi.Tatil olduğu bir günü var zaten,o gün de sağlık ocağında iyi bir doktor olduğunu söyledikleri için oraya gitti.On tane penisilin vermiş.Bademciklerinin üstü yeşilimsi bir tabakayla kaplanmış ve ilerleyip enfeksiyon kapmış demiş.Onları da yaptırdık.Ama geçmedi.
Ablam kendi oturduğu semtte bir hastanede ultrasonlu muayene olduğunu söyledi.Hemen oraya gitti.Emar istemiş o doktor.
Ürktüm,hem de çok ürktüm inanın.Halasının eşi fizik tedavi uzmanı bir profesör.Ama her hastalığın ilk aşamasını anlayan bir sihirbaz neredeyse.Telefonda bahsedince,sonuçları alıp gelsin dedi.
Emar sonucunu doktor görünce,Tükürük bezlerinde bir iltihap sonucunda oluşan bir beze oluşmuş,belki bir parça alınıp patolojiye gönderebiliriz deyince ben kötü oldum.Ve kızıma hemen eniştemizin yanına gitmesini söyledim.
Daha dokunur dokunmaz,kızmış Zeynebe,"daha önce neden bana gelmedin"diye.Çok ciddi bir rahatsızlık demiş ve Tükürük bezi iltihabı oluşmuş diyerek çok geç kaldığını ,lenflere vurmasının çok tehlikeli olduğunu söylemiş.
Beni düşünün artık!
Bütün tanıdığı doktorları ayaklandırınca benim halimi görmeniz lazımdı."Donmuş Tülay!"
Çıldırdım.
O gece yazdığım senaryoları hiç söylemeyim size...İnternette araştırma yaptım azıcık.O kadar ağlamışım ki,sabah gözlerimi açamadım.Sıcak suya batırdığım pamuklarla açabildim ancak..
Halasına telefon açtım.Sesinden anladım ki yolunda gitmeyen bir şey var."Neler oluyor abla" dedim."Sabri çok kötü olabilir dedi Tülay"deyince,beynimin yerinden fırladığını sandım.İçim yanmadı ama deli olacak kadar korktum!
Bir yandan gözyaşı sel olmuş akıyor,bir yandan deli danalar gibi dolaşıyorum evde,ne yapabilirim ve nerelere götürebilirim diye.Cumartesi günü! Enişte "üstüne gün bile ağarmamalı,hemen o parça alınmalı"demiş ya! Çaresizlik içinde dönüyorum evde.
Birden enfeksiyon sözcüğü mikrobu çağrıştırdı ve direk evdeki üç kediye döndüm birden ve hemen dışarı attım onları.Zaten mart geldiği için zor duran kediler için dışarı atılmak bayram oldu onlar için.
Zeynep işe gittiği için (cumartesi pazar günü dersanede),kendimi işe verdim.Hem çare düşünüyorum,hem de evi alt üst edip temizliyorum.Ama gözyaşlarımı dindiremiyorum ki !Bağıra bağıra ağladım saatlerce....Niye o,niye o,niye o, diye diye haldır haldır iş yapıyorum.....Çünkü en kötü senaryoları yazmaya başladım bir kere...
Telefon çaldı ve halası"Tülay ,Sabri Amerikan hastanesinde bir doktor buldu.Saat 4'te randevu alındı ve hemen gidiyorsunuz diye.Sesimden ne kadar kötü olduğumu anladı ve"yapma Tülay" dedi.
-"Neyi yapma diyorsun abla,ben varken niye o.Hazır ben çekiyorken niye ona geliyor bu ağırlık.Daha yeni başlıyor hayata ya! Ne Bu?"
-"İsyan etme! Daha bir şey yok,dur bakalım.Kendine gel"
Nereye kendime geliyorum,baraj kapakları açılmış bir kere!Durduramıyorum ki kendimi.
Hemen Zeynebe Amerikan hastanesine gitmesini bizim de yola çıktığımızı söyledim.kardeşim ve kocası arabayla beni hastaneye götürdüler.
Doktor,emara baktı,bilgisayarlı bir görüntüleme aleti ile kulaklarıyla burnundan içeri girip baktı.Daha sonra elle muayene ederken şaşkınlıkla;
-"Bu kedi tırmığı hastalığına benziyor der demez,hepimiz birbirimize baktık."Doktor bu hareketi görünce"evde kedi mi var "diye sordu."Evet" dedik.
İyice muayene ettikten sonra,ultrason istedi.Bizim korku ve merak dolu bakışlarımıza açıklamalarla cevap verdi doktor.
üç olasılık varmış;

Bir hikaye bunu daha iyi anlatıyor.Tüm belirtiler buna uyuyor.

Ben bundan şüphelenip bunu araştırıp mahvoldum.Ama şişlik hariç hiç bir belirti uymadığı için de umutlandım.

3-Bir kitlenin lenfleri tetiklemesi olabilir.Tükürük bezleri gibi...

"Ama dedi,ultrason gelmeden bir şey diyemem.Şuna hazırlıklı olun,ne olursa olsun o parçayı ufak bir operasyonla almamız gerekebilir.Patolojik bulgular en sağlıklı bulgulardır"
Bu beni rahatlattı mı? HAYIR!
Hemen intermed 'te ultrasona girdik,doktorun hareketlerini gözetliyorum.Çok rahatsız etmiş olmalıyım ki,gülümseyerek bana döndü;
-"Bana göre kötü bir iltihap,ileri bir enfeksiyon".
Derin bir nefes aldım.
Ultrasona devam ederken"farklı bir enfeksiyon,hiç böylesine rastlamamıştım"deyince hemen doktorun kedi tırmığı ile ilgili varsayımını söyledik.Şaşırdı ve olabileceğini söyledi.

Şimdi salı gününe kadar doktorun teşhis koymasını bekleyeceğiz.


Bizim evde kedi olayı bitmiştir.Ama onlara olan sevgim bitti mi?Tabii ki hayır.Ama bundan sonra evime kedi almıyorum.Kendi hatalarım yüzünden çocuklarım zarar görürse kendimi affedemem....
Sağlıklı günler diliyorum hepinize....

20 yorum:

Sagır Kedi dedi ki...

Sevgili Tütü öncelikle sana sabır üstü sabır diliyorum.Annenin saglıgını blogundan okuyorum.Çok geçmiş olsun.Son gittiginiz doktor annenize sanırım acil durumlar için bulunan "kas gevşetici" igne yapmış olsa gerek.Bende daha önce omuz ve sırtımdan dolayı kambur duruma düşmüştüm Amerikan Hastanesine acil gitmiştim doktor bana bu igneden vurmuştu.İşe yaradı yaramasına ama ignenin acısı 1 sene kaldı:)
Zeynep'in durumuna gelince bunun için evinde kedi olayını bitirmene üzüldüm.Yakın zamanda evinde sadece bir tane kedisi olan arkadaşım koltuk altında bir şişkinlik farketmiş ve birden ne oldugunu anlamadan bayılmış.Doktora gittiklerinde "kedi tırmık hastalıgı" teşhisi koydular dogal olarak..Aslında kedisi biraz deli ve vahşi..Arkadaşım da onunla sürekli oynadıgından kedi onun ellerini kollarını tırmıklayınca bu duruma gelmiş.Beklemeden doktora gittigi için ona ilaç yazıldı.Şu anda çok iyi durumda hiç bir sorunu yok.Tekrar kontrole gitti sonuçlar normal çıktı artık ellerinde kollarında tırmıkları yok.Onun doktoru kedisi dışarı atmasını istememiş bile sadece kedinin tırmıklarından uzak tutmasını istemiş.Uzaklaştırmasını isteseydi hayatta bırakmazdı.Bu yüzden senin kedileri evden çıkarmanın yanlış yaptıgını düşünüyorum.
Neyse ki bu benim düşüncem.Çok geçmiş olsun..

ramazan dedi ki...

bizde de kedi var.yıllardır besliyoruz.aileden biri gibi.eğer ondan çocuğunuza birşey olursa çok üzülürüm.
geçmiş olsun.

YAŞAMIN KIYISINDA dedi ki...

Çok geçmiş olsun Tütü'cüm,
Zor günler geçirdiğini çok iyi tahmin ediyorum. İnşallah en kısa sürede atlatır. Sanırım kediden geçen bir enfeksiyon.Geçecektir artık üzülme.Sonuçları bizde bekliyoruz.
Annenede geçmiş olsun, ah o ağrılar, gece zorlar nedense!
Kedilere de son vermen iyi olmuş. Ben hayvanları çok çok severim ama asla evde yetiştirmeye razı olamam.
Çocukluğumda bir komşu teyzem ciğerlerine yapışan bir kedi tüyünden ameliyat olmuştu. Sanırım unutamadığım içindir.
Sevgiyle, sağlıkla kalın

etki alanı dedi ki...

Benim tatlı kedim,
Hayvanları ,özellikle de kedileri çok seviyorum.Ve bundan da vazgeçemeyeceğimi de biliyorum.
Bir çok kişi hep tüylerden korkuturdu bizi.Bunlar asla engel olmadı bana....
Ben 52 yaşıma girdim 29 ocakta(doğum günümü de belirtiyorum bakar mısın? :-)) )
Ve ben bu yaşıma kadar kedi tırmığı hastalığını hiç duymadım.
Evlat çok başka kediciğim.Gözün hiçbir şeyi görmez.Benim iki gündür yaşadığım acıyı tahmin bile edemezsin.İçim acıyor içim....
Onların mutlu ve sağlıklı olmaları için çaba gösteriyorum.Onun için kediymiş köpekmiş hiç önemi kalmıyor.Beni sakın yanlış anlamasın kimse.Hayvanlara her zaman destek olurum.Sadece eve alamayacağımı söylüyorum.Dışarıda bakılır onlara.Kedilerin bir kabahati yok ki.Oyun oynarken patileriyle vururken tımalıyorlar istemeden.Bu çok sevimli hareketlerin acıya dönüşeceğini hiç düşünemezdim.Özellikle bir tanesini Zeynep ,çeyizim diye saklıyordu evde.Bembeyaz pamuk bir kedi.Tavus kuşu gibi kuyruğu var.Bu yaz evlenmeyi düşünürken tek onu götürsem yeter diyordu.Şimdi o da dışarıda...Çeyiz olayı da bitti.Bihter hanım dışarıya atıldı.
Aslında dışarıda olması daha iyi hayvanlar için.Özgürlüğü sever kediler.Psikolojileri dışarıda kalmaya alışsınlar,hepsini başka yere götürüp bırakacağım.
Beni kınayabilirsiniz,ama bu böyle olacak.Kedi isteyen olursa seve seve verebilirim.Tam ev kedisi hepsi...Tuvalet alışkanlıkları olan kediler....İnanılmaz sevimli ve sevgi dolular...
Hoşuna gitmediğini biliyorum,ama bu da benim düşüncem...
Sevgiyle kucaklıyorum benim duyarlı kızım...

.................................

Duyarlılığınız için çok teşekkür ederim Ramazan bey...

Sizin de kahvehane alışkanlığınızı bırakmanız çok hoş olmuş.Üstelik ilginç bir olay üzerine....Kutlanması gereken bir durum...
Evde beslenen her hayvan evin bireyi gibi....Ben çok kötüyüm,üçünü birden kapıya koydum.Yapabileceğim bir şey yok.
Çocuklarımdan daha kıymetli bir şey olamaz...
Saygılar...

...........................

Canım Nur hanım,
Salı günü iyi sonuç almamı diliyorum.
Şu an dibe batmış gibi hissediyorum kendimi...Sanki uyanacağım ve kabus gördüm diyecekmişim gibi....Keşke öyle olsa....O kitlenin alınması da riskliymiş.Yüz felcine sebep olabilirmiş.Tüm sinirlerin geçtiği hassas bir nokta...
Buna gerek kalmadan antibiyotik tedavisi vermesi için dua ediyorum....
Çok teşekkür ediyorum uğradığınız için....

Asortik Krep dedi ki...

Salı günü hemen bize de yaz olur mu..? Bütün güzellikler sizden yana olsun :)

MAYRI dedi ki...

Çok geçmiş olsun.İnşallah sonuçlar temiz çıkar. Çocukta tedavisine rahat devam eder. Sizin paniğiniz ona da yansır. Sakin olmaya çalışın.

Esen kalın.
<:))

Adsız dedi ki...

çok geçmiş olsun anne olmak çok zor..Allah cc tüm annelere çocuklarını bağışlasın..inşallah herşey yoluna girer hiç sorun çıkmaz arkadaşım..annenizede acil şifalar diliyorum

Delfina ; dedi ki...

Sevgili Tülay,

Salı günü güzel haberler alman için sonsuz dualar ediyorum şu an,Zeynep ve anneciğine sonsuz şifalar diliyorum....

Haydins dedi ki...

Geçmiş olsun daha önce duyduğum bir hastalıktı benim kedi tırmığı hastalığı..İster istemez tırmalıyor bu kediler işte , evden göndermişsiniz çoktan ama bir çözüm yolu da tırnaklarına protez taktırmak oluyor..
Sonucu merakla bekliyorum ve acil şifalar diliyorum..

etki alanı dedi ki...

Canım Asortiğim,
Sanırım dualarımız kabul oldu.Dilerim ileriki aşamalarda bir aksilik çıkmaz.
Öpüyorum seni...

...................................

Onun yanında sakinim zaten sevgili Mayri.Ama gözlerimi görünce "yine ağladın değil mi?" diye soruyor.
Ben hiç bir şeyi gizleyemedim ki çocuklarımdan.Hele böylesine bir endişeyi asla saklayamıyorum...
Umarım bir daha başımıza gelmez...

...............................

Güzel niyetleriniz için çok teşekkür ederim eylül bahçesi....

..................................

Sanırım herşey yoluna girecek sevgili delfina.Çok teşekkür ediyorum..

..............................
Ben ilk kez duyuyorum sevgili Haydins.Ama bu olaydan sonra bir çok olayın olduğunu duymak daha da şaşırttı ve üzdü....
Tek çözüm evden çıkarmak....
Teşekkür ederim uğradığın için....

meizitang dedi ki...

http://www.meizitangbotanicalsoftgel.com/

zayıflama hapı dedi ki...

zayıflama hapı

kısırlık tedavisi dedi ki...

kısırlık tedavisi

zayıflama dedi ki...

zayıflama

youthair dedi ki...

youthair

göğüs büyütücü hap dedi ki...

göğüs büyütücü

erotik shop dedi ki...

erotik shop

geciktirici stag sprey dedi ki...

geciktirici stag sprey

Larry Fox dedi ki...

24Hour Kredi Servisine Hoş Geldiniz

Eğer başarı olmadan bankalardan kredi almak için denediniz mi? Acilen borç almak için paraya ihtiyacım var? Kendi iş genişleme veya kurulması için paraya ihtiyacım var? İngiltere'nin önde gelen kredi şirketlerinden biri bir kredi alın. 24hour Kredi Hizmet İngiltere ve güler yüzlü ve deneyimli personeli en büyük güvenli kredi şirketlerinden biridir uygulama, hızlı ve verimli bir şekilde işlemek için edebiliyoruz. Sen 25 yıl 1'den herhangi bir terim üzerinde ödünç ve herhangi bir amaç için £ 50,000,000.00 £ 2,000 herhangi bir miktar ödünç alabilir.

Sunduğumuz kredi türleri şunlardır:

Bireysel krediler
Kısa vadeli krediler
Borç konsolidasyonu kredi
Çevrimiçi Krediler
Hızlı kredi
Herhangi amaçlı kredileri
Kredi şartları
Kötü kredi kredileri
Ucuz kredi
Olumsuz kredi kredileri
Ev kredisi
Kötü kredi sorunları
Teminatlı kredi

Dünyanın her yerinde% 3 gibi düşük bir faiz oranı ile. Uygulama 18 yaş ve üstünde olan adaylar için kullanılabilir.

Daha fazla bilgi için, e-posta yoluyla irtibata geçiniz: 24hourloanservice@gmail.com
Selamlar
Larry Fox

Lutheran Hospital dedi ki...

Biz Iowa City, Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan Iowa Lutheran Hastanesi temsilcisiyiz, bir kez daha hastalarımız için böbrek almak için buradayız ve onlar kurtarmak için bir böbrek bağışlamak isteyen herkese iyi bir miktar para ödemeyi kabul etmişlerdir. Bir bağışçı olmak ister veya bir Hayatı kurtarmak istiyorsanız, aşağıdaki e-postada bize yazabilirsiniz.

Bu, sizin için tamamıyla zengin olmanız için bir fırsattır. Bizimle% 100 güvenli işlem garantisi veriyoruz ve garanti ediyoruz, her şey yasalara uyan böbrek donörlerine göre yapılacaktır.
Artık daha fazla zaman kaybetmeyin, lütfen bize iowalutheranhospital@gmail.com adresinden yazın.
Ayrıca whatsapp +1 929 281 1248 numaralı telefondan bizi arayabilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Iowa Lutheran Hastanesi.